Contakeeper | Cum s-a modificat impozitul pe dividende?
16322
single,single-post,postid-16322,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.0.5,vc_responsive

Cum s-a modificat impozitul pe dividende?

shutterstock_229833088

13 Apr Cum s-a modificat impozitul pe dividende?

O persoana juridica romana care plateste dividende catre o persoana juridica romana are obligatia sa retina, sa declare si sa plateasca impozitul pe dividende retinut catre bugetul de stat. Impozitul pe dividende se stabileste prin aplicarea unei cote de impozit de 5% asupra dividendului brut platit unei persoane juridice romane. Impozitul pe dividende se declara si se plateste la bugetul de stat, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care se plateste dividendul.

Prin exceptie de la prevederile de mai sus, în cazul în care dividendele distribuite nu au fost platite pana la sfarsitul anului în care s-au aprobat situatiile financiare anuale, impozitul pe dividende aferent se plateste, dupa caz, pana la data de 25 ianuarie a anului urmator, respectiv pana la data de 25 a primei luni a anului fiscal modificat, urmator anului în care s-au aprobat situatiile financiare anuale. Aceste prevederi nu se aplica pentru dividendele distribuite si neplatite pana la sfarsitul anului în care s-au aprobat situatiile financiare anuale, daca în ultima zi a anului calendaristic sau in ultima zi a anului fiscal modificat, dupa caz, persoana juridica romana care primeste dividendele indeplineste conditiile prevazute la art.43 alin.(4) din Legea nr.227/2015 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

Aceasta reglementare se refera la faptul ca nu intra sub incidenta modificarilor de mai sus dividendele platite de o persoana juridica romana unei alte persoane juridice romane daca persoana juridica romana care primeste dividendele detine, la data platii dividendelor, minimum 10% din titlurile de participare ale celeilalte persoane juridice, pe o perioada de un an împlinit pana la data platii acestora, inclusiv.

Dividendele primite de un contribuabil platitor de impozit pe profit de la o persoana juridica romana, indiferent de cota de participare la capitalul social al societatii care distribuie dividende, sunt neimpozabile.

Veniturile din investitii realizate de persoanele fizice cuprind si veniturile din dividende. Veniturile sub forma de dividende, inclusiv castigul obtinut ca urmare a detinerii de titluri de participare definite de legislatia în materie la organisme de plasament colectiv se impun cu o cota de 5% din suma acestora, impozitul fiind final. Obligatia calcularii si retinerii impozitului pe veniturile sub forma de dividende revine persoanelor juridice, odata cu plata dividendelor/sumelor reprezentand castigul obtinut ca urmare a detinerii titlurilor de participare de catre actionari/asociati/investitori. Termenul de virare a impozitului este pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care se face plata.

In cazul dividendelor/castigurilor obtinute ca urmare a detinerii de titluri de participare, distribuite, dar care nu au fost platite actionarilor/asociatilor/investitorilor pana la sfarsitul anului în care s-au aprobat situatiile financiare anuale, impozitul pe dividende/castig se plateste pana la data de 25 ianuarie, inclusiv, a anului urmator.

Impozitul datorat se vireaza integral la bugetul de stat. Veniturile din dividendele distribuite se impoziteaza cu acea cota de 5% începand cu data de 1 ianuarie 2016.

Platitorii de venituri din dividende au obligatia:
- sa declare impozitul retinut la sursa pana la termenul de plata a acestuia, inclusiv;
- sa depuna, la organul fiscal competent,o declaratie privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit pana în ultima zi a lunii februarie, inclusiv, a anului curent pentru anul expirat.

In cazul veniturilor din dividende, contributia de asigurari sociale de sanatate se stabileste de catre organul fiscal în anul urmator celui în care au fost realizate veniturile, prin aplicarea cotei de 5,5% asupra venitului brut. Baza de calcul a contributiei de asigurari sociale de sanatate se evidentiaza lunar an decizia de impunere.

Pentru persoanele fizice care realizeaza venituri din dividende, baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale de sanatate este formata din totalul veniturilor brute din dividende, în bani sau în natura, distribuite de persoanele juridice, realizate in cursul anului fiscal precedent, raportat la cele 12 luni ale anului.

In anul 2016:
· Persoanele care realizeaza venituri din dividende nu datoreaza contributie de asigurari sociale de sanatate pentru aceste venituri, daca realizeaza venituri din salarii, din pensii, din activitati independente, din asocierea cu o persoana juridica – contribuabil definit de Titlul II sau III din Codul Fiscal completat si modificat, din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, indemnizatii de somaj, pentru cresterea copilului, ajutor acordat potrivit Legii nr.416/2001, indemnizatii pentru incapacitate temporara de munca drept urmare a unui accident de munca sau unei boli profesionale, în conformitate cu prevederile art.155 alin.(1), lit.a) – d), g), i), l) din Legea nr.227-2015 privind Codul Fiscal. Exceptie fac veniturile din drepturi de proprietate intelectuala.

· In cazul persoanelor fizice care realizeaza venituri din dividende si se datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate, aceasta se stabileste de catre organul fiscal competent, prin decizie de impunere anuala, pe baza informatiilor din declaratia privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit, precum si pe baza informatiilor din evidenta fiscala, dupa caz. Baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale de sanatate nu poate fi mai mica decat salariul de baza minim brut pe tara, daca venitul din dividende pentru care se calculeaza contributia este singurul venit
realizat

Pentru veniturile din dividende realizate începand cu data de 1 ianuarie 2017, baza lunara de calcul a CASS nu poate fi mai mare decat valoarea a de 5 ori castigul salarial mediu brut în vigoare în anul pentru care se stabileste contributia. Aceasta se stabileste de catre organul fiscal competent prin aplicarea cotei de 5,5% asupra bazei anuale de calcul, determinata ca suma a bazelor lunare de calcul asupra carora se datoreaza CASS, aferente veniturilor prevazute la art.179 alin.(1) din Legea nr.227/2015 privind Codul Fiscal, cu modificarile si competarile ulterioare. Baza anuala de calcul a CASS nu poate fi mai mica decat valoarea a 12 salarii de baza minime brute pe tara si nici mai mare decat valoarea a de 5 ori castigul salarial mediu brut înmultita cu 12 luni.

Sursa: www.fiscalitatea.ro

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.